My Brother Jack Awards winners 2015

Overview

Glen Eira City Council’s My Brother Jack Awards 2015 were announced at a ceremony at Town Hall on Sunday 21 June.

Held as part of the Glen Eira Storytelling Festival, a record number of entries were received this year, with 443 submitted.

To commemorate the 20th anniversary of the Awards and the Centenary of the Gallipoli landing, any short story or poem set in or around World War One was eligible to enter the Caulfield and Bentleigh RSL Special Award — 126 entries were considered for this Award.

Council would like to thank each of the judges for their time and commitment, as well as the sponsors, both old and new, and the supporters of the Awards.

Grill’d Healthy Burgers Elsternwick Primary School Poetry Award

Judge: Ozlem Baro Judges bio and report(PDF, 118KB)
First place:  Ella O'Bryan Sprinter(PDF, 169KB)
Commended:  Hannah Black Night(PDF, 166KB)
Jasmine Stern Spring(PDF, 88KB)
       Charlotte Bilson-Evans Merciless war(PDF, 26KB)

Hardie Grant Egmont Primary School Short Story Award

Judge: Angela Meyer Judge's bio and report(PDF, 113KB)
First place:    Chana Pesha Faigenbaum Granny Goldy's Bubble Trouble(PDF, 3MB)
Commended: Sayler Delves The Great Egret(PDF, 113KB)

Grill’d Healthy Burgers Carnegie Junior Secondary School Poetry Award

Judge: Wendy Joseph Judge's bio and report(PDF, 57KB)
First place:  Caleb Gering A Painting of War(PDF, 186KB)
Commended: Jodi Pang Apparition(PDF, 87KB)
  Daniel Strom Through the Trenches(PDF, 165KB)
Alex Clancy Message to a Bully(PDF, 167KB)

Hardie Grant Egmont Junior Secondary School Short Story Award 

Judge: Annette Trevitt Judge's bio and report(PDF, 131KB)
First place:  Harrison Stone Destination Lavatory(PDF, 259KB)
Commended: Grace Baldwin Previously(PDF, 84KB)
  Hannah Bonney-Gibson Dear Gracie(PDF, 75KB)

Benn’s Books Senior Secondary School Poetry Award  

Judge: Wendy Joseph Judge's bio and report(PDF, 57KB)
First place: Lauren Rosenberg Would You Rather?(PDF, 252KB)

Benn’s Books Senior Secondary School Short Story Award

Judge: Annette Trevitt Judge's bio and report(PDF, 131KB)
First place: Sidney Denham-Roberts Dear Brother(PDF, 176KB)

Caulfield Park Community Bank Branch Open Poetry Award

Judge: Gayelene Carbis Judge's bio and report(PDF, 138KB)
First place: Megan Rogers Relativity(PDF, 71KB)
Second place: Jesse Shapiro And Why Can't Poets Get Suntans(PDF, 105KB)
Third place:  Lisa Hart Rainbow(PDF, 117KB)
Commended:    Chaya Herszberg Memories of a Colder April(PDF, 207KB)
  Melisa Quigley Ice Cream(PDF, 110KB)
  June Torcasio Shadow-world(PDF, 106KB)

Avenue Bookstore Open Short Story Award

 Judge: Toni Jordan  Judge's bio and report(PDF, 130KB)
First place:  Marie Watt The Mud Crab(PDF, 196KB)
Second place: Melisa Quigley The House on the Hill(PDF, 299KB)
Third place: Debbie Jacobs Honesty(PDF, 164KB)
Commended: Kevin Summers The Game of Doc Thomas(PDF, 201KB)
  Peter Farrar Goodbye Opa(PDF, 177KB)
  Fatema Ahmed A Suitable Bride*

*Fatema Ahmed has requested that her story not be published.

Glen Eira City Council Photographic Award

Judge: Diane Soumilas  Judge's bio and report(PDF, 206KB)   
Sarah Black — Bridge in Mallanbool Reserve

Bridge_in_Mallanbool_Reserve.jpg

Caulfield and Bentleigh RSL Special Award

Judge: Vin Elder Judge's bio and report(PDF, 122KB)
First place: Kevin Summers The Game of Doc Thomas(PDF, 201KB)
Commended: Marie Watt Uncle Andrew's Home(PDF, 284KB)
  Emma Orwin The War Dragon(PDF, 173KB)
  Ally Moylan Duty(PDF, 110KB)

2015 My Brother Jack Awards were proudly supported by:

MBJ_2015_logo_block.jpg