My Brother Jack Award winners 2016

Glen Eira City Council’s My Brother Jack Awards 2016 were announced at a ceremony at Town Hall on Sunday 19 June.

Held as part of the Glen Eira Storytelling Festival, a record number of entries were received this year, with more than 600 submitted.

Congratulations to the following prize winners.

Bentleigh and Caulfield RSL Open Short Story Award
Judged by Toni Jordan: Judges Report Judges Report (PDF, 67KB)
First prize: Canary Fields(PDF, 57KB) by Adam vanLangenberg
Second prize: Vat 69(PDF, 97KB) by Stephan Ward
Third prize: Circumnavigate(PDF, 38KB) by Melissa Manning
Commended:untitled (for jiminy cricket)(PDF, 125KB) by Alan Blakeney
Commended: The Year Buddy Holly Died(PDF, 215KB) by Marie Watt

Nelson Bros Funeral Services Open Poetry Award
Judged by Gayelene Carbis: Judges Report (PDF, 179KB)
First prize: The Ancient Eucalypts(PDF, 178KB) by Alexandra Phelan
Second prize: Letter to Rosa Luxemburg(PDF, 11KB) by Adele Ogier-Jones
Third prize: My Father’s old dog(PDF, 301KB) by Tony Lintermans
Commended: earth embroidered(PDF, 60KB) by Laura Hallsworth
Commended: The Spaces(PDF, 54KB) by Eli Spivakovsky
Commended: Me(PDF, 211KB) by Lauren Rosenberg

Benn’s Books Senior Secondary School Short Story Award
Judged by Annette Trevitt: Judges Report(PDF, 84KB)  
First prize: Through the window(PDF, 191KB) by Reena Zelenkova

Benn’s Books Senior Secondary School Poetry Award
Judged by Wendy Joseph: Judges Report(PDF, 177KB)  
First prize: Then(PDF, 58KB) by Immy Hart
Second prize: The Man Who Plays All(PDF, 69KB) by Anna Rhind

Hardie Grant Egmont Junior Secondary School Short Story Award
Judged by Annette Trevitt: Judges Report(PDF, 135KB)  
First prize: Seven Hundred and Seventy Seven(PDF, 46KB) by Harini Guddanti
Second prize: Misshapen Love(PDF, 98KB) by Alistair McCutcheon
Third prize: Way of Life(PDF, 220KB) by Caleb Gering
Commended: The Message(PDF, 97KB) by Claudia Rubtsov

Grill’d Healthy Burgers Carnegie Junior Secondary School Poetry Award
Judged by Wendy Joseph: Judges Report (PDF, 176KB)
First prize: Beans(PDF, 65KB) by Olympia Tassone
Second Prize: Bath(PDF, 88KB) by Catherine Maticka
Commended: Hoping(PDF, 55KB) by Lucy Yeats
Commended: Tennis(PDF, 58KB) by Anthony Verbni

Hardie Grant Egmont Primary School Short Story Award
Judged by Angela Meyer: Judges Report (PDF, 173KB)
First prize: What if(PDF, 69KB) by Timna Shushan
Second prize: Imagination(PDF, 108KB) by Lola Wall
Third prize: Lucy and the Snowflake(PDF, 243KB) by Sayler Delves
Commended: Too Many Pets(PDF, 112KB) by Henry Noble
Commended: The Nightmares of New York(PDF, 76KB) by Annalena Aarons
Commended: The Plague of the Horseflies(PDF, 118KB) by Alleira Reed

Grill’d Healthy Burgers Elsternwick Primary School Poetry Award
Judged by Ozlem Baro: Judges Report (PDF, 181KB)
First prize: The Tree(PDF, 103KB) by Abbey Wilcox
Second prize: How many poppies?(PDF, 380KB) by Dehara Palihakkara
Third prize: Winter(PDF, 87KB) by Chaya Goodman
Commended: Gossip(PDF, 35KB) by Nikki Higgins
Commended: Ocean(PDF, 242KB) by Lauren Gilfedder
Commended: Freedom(PDF, 168KB) by Mahalakshme Thiagarajan

The Local Framing Studio Open Photographic Award
Judged by Diane Soumilas: Judges Report (PDF, 83KB)
First prize: An armful of chooks! by Chris Torode

An armful of chooks!

Glen Eira Youth Services Youth Photographic Award
Judged by Diane Soumilas: Judges Report(PDF, 83KB)
First prize: Sibling Rivalry by Rachel Wooding

Glen Eira City Council Junior Photographic Award
Judged by Diane Soumilas: Judges Report(PDF, 83KB)

First prize: Things I love, Murrumbeena by Finn Malcolm

Things I love, Murrumbeena

Second prize: The Garbage Man and Me by Henry Noble

My Brother Jack Awards 2016 proudly supported by:

 Nelson Bros Funeral Services, Hardie Grant Egmont,